systemy do podłogówki

 

 

Ogrzewanie podłogowe staje się obecnie najbardziej popularną metoda ogrzewania pomieszczeń. Mamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne oraz elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne jest tańsze pod względem inwestycyjnym jednak rachunki za prąd nie pozostawiają złudzeń. Ogrzewanie wodne natomiast jest tańsze w eksploatacji od elektrycznego gdyż zasila je ciepła woda z kotła c.o lub pompy ciepła.

Ogrzewanie takie posiada wiele zalet. Zanim jednak o zaletach warto wytłumaczyć, czym jest ogrzewanie podłogowe i jak działa.

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem powierzchniowym zasilana układu czynnikami niskotemperaturowym. Oznacz to, że woda osiąga maksimum 55 oC. Ciepło do pomieszczeń oddawane jest przez płytę grzewczą, którym w tym przypadku jest podłoga.

Dobre oddawanie ciepła można osiągnąć dzięki równomiernemu rozkładowi temperatur. Do równomiernego rozłożenia temperatur potrzebne jest prawidłowe rozłożenie rur w podłodze. Do najpopularniejszych sposobów układania rur należy sposób „ Ślimak” oraz „ Meander”. System Meander jest systemem prostszym do ułożenia jednak układ Ślimak pozwala nam na bardziej równomierny rozkład temperatur.

Niezależnie od wyboru ułożenia rur najważniejszą sprawą jest przestrzeganie tzw. Stref brzegowych.

Strefami Brzegowymi nazwane są miejsca narażone na straty ciepła. Obszary te głównie znajdują się wzdłuż ścian zewnętrznych. Aby zachować strefę brzegową można między innymi układać rury w mniejszych odległościach od siebie np. co 10 cm a nie co 15 cm.

UKŁADANIE PODŁOGÓWKI

Przy brzegach powierzchni grzewczej oraz wokół „przeszkód” należy użyć taśmy brzegowej nie cieńszej niż 7 mm. Zadaniem taśmy jest przejęcie naprężeń od pracującej posadzki ogrzewania podłogowego.

Izolacja należy w gestii budowlańców a obliczenia dotyczące strat ciepła oraz grubości izolacji termicznej należy powierzyć architektowi.

 Pierwszą warstwą podłogówki jest folia przeciwwilgociowa. Styropian najlepiej, jeśli będzie twardszy oraz zgodny z normą branżową BN – 91, 6363-02. Grubość tej izolacji powinien wynieść 8 cm w pomieszczeniach nieogrzewanych i 3 do 5 cm w pomieszczeniach grzewczych. Kolejną warstwą jest folia zabezpieczająca przed wilgocią oraz dostaniem się betonu. Na te warstwy można zacząć układać rury. Rury powinny być pozbawione pęknięć oraz zgnieceń. Przytwierdzić można rury do izolacji specjalnymi spinkami, szynami montażowymi oraz klipsami.

Po tych pracach należy wykonać wylewkę. Przy robieniu wylewki instalacja powinna być napełniona oraz pracować pod ciśnieniem 2- 3 bar. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić więcej niż 5 oC.

Po wykonaniu wylewki wykonuje się próbę szczelności, która trwa jedną dobę. Jednak pierwsze uruchomienie może mieć miejsce dopiero po 3 tygodniach od wylania posadzki.

Parametry Pracy ogrzewania podłogowego:

 - pomieszczenie robocze  27oc

- pomieszczenia biurowe oraz   mieszkalne   29oC

- klatki, korytarze  30oC

- łazienki   33oC

- strefy brzegowe  35oC

 Maksymalna temperatura zasilania    55oC

Wychłodzenie instalacji ( różnica między zasilaniem a powrotem)    5-10k

 Zaletami Ogrzewania podłogowego jest zapewnienie nam najlepszego rozkładu temperatur w pomieszczeniach zgodnie z zasada ciepłe nogi, zimna głowa, z domu znikają grzejniki a sama instalacja uchodzi za bezawaryjna i trwała.

 

 

folia do ogrzewania podłogowego  
 szafki podtynkowe i nadtynkowe
   haki wbijane podwójne
   klipsy do podłogówki
   rura alupex
   rura alupex w izolacji
   siłownik do rozdzielacza
   zawory kątowe z półśrubunkiem idealnie nadają się do ociącia instalacji przy rozdzielaczu
   złacka do rozdzielacza
   rozdzielacz do ogrzewania C.O,
   Rozdzielacz z rotometrami do ogrzewania podłogowego
   grupa pompowa

 

 film instruktażowy

 

 

 

     
     
     
     

 

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem